Podłoża

01.07.2017

Podłoża

W przeszłości podłożem do upraw była wyłącznie gleba. Obecnie mamy wiele rodzajów podłoży, które ze względu na ich skład można podzielić na podłoża jednorodne i wieloskładnikowe.

Jednorodne podłoża mogą być pochodzenia organicznego, jak np. skonstruowane w 100% na bazie torfu, lub nieorganiczne inertne (mineralne) tzw. wełna mineralna.

Podłoża torfowe są proste w utylizacji, Stosowane są w profesjonalnym i amatorskim ogrodnictwie. Podłoża inertne ze względu na swoje właściwości używane są w profesjonalnym ogrodnictwie. Trudno poddają się procesowi utylizacji.

Do upraw używane są najczęściej podłoża wieloskładnikowe, których oprócz torfu znajdują się inne komponenty jak np.: włókno drzewne, kokosowe, kora, kompost.

Podłoża często wzbogacone są w glinkę lub perlit. Zawierają w różnych dawkach nawozy różnego pochodzenia np.: mineralne, mineralno-organiczne, organiczne roślinne lub zwierzęce, o krótkim lub długim czasie działania.

A wszystko po to, żeby spełnić wymagania różnych rodzajów roślin i żeby rośliny czuły się w podłożu wyśmienicie, bujnie rosły i pięknie kwitły.

Należy pamiętać, że podłoże jest bardzo ważnym elementem w uprawach. Nie należy zapomnieć o warunkach w jakich dana grupa roślin lubi przebywać szczególnie w świetle, wilgoci i temperaturze. Niektóre rośliny wymagają dodatkowej pielęgnacji np. usuwani przekwitłych pędów.

Jeżeli nie wiesz jakiej ziemi potrzebuje drzewo, krzew czy bylina – zapytaj w centrum ogrodniczym 🙂

Warzywa dobrze jest uprawiać w podłożach dla nich przygotowanych, nie zapominając o regularnym zasilaniu odpowiednim nawozem.

Zioła lubią przepuszczalną, umiarkowanie żyzną ziemię bez patogenów i bez pozostałości szkodliwych substancji. W ogrodzie o wodę potrzebną do życia postarają się same, tylko w czasie suszy wymagają podlewania. Zioła uprawiane w pomieszczeniach , szczególnie te, które dodawane są do potraw, dobrze jest uprawiać w podłożach w 100% zawierające składniki. Warzywa i zioła można z powodzeniem uprawiać też na ziemi uniwersalnej z nawilżaczem.

Twardziele to kaktusy i inne sukulenty. Tych latami można nie przenosić do innych pojemników, ale jeśli już się zdecydujemy, wtedy też pięknie się odwdzięczą szczególnie jeżeli zostaną umieszczone w specjalnym dla nich podłożu z drobnym płukanym żwirkiem.

Rośliny balkonowe

Balkon jako wizytówka każdego ogrodnika, powinien tonąć w kwiatach. W marcu i kwietniu już możemy sadzić kolorowe bratki. Od maja zaczną królować pelargonie, surfinie i werbeny , a także ich liściasta świta , czyli: kocanki, koleusy i plektrantusy. Mając wielki wobec nich wymagania, pamiętać trzeba, że tutaj wszystko decyduje się w chwili sadzenia. Żadnych reguł łamać nie wolno, a brzmią one: mocne rośliny, nowa, dobra ziemia, obfite podlewanie i nawożenie. I to wszystko co potrzeba , by zasłużyć na najpiękniejszą kwiatową wizytówkę. Nie warto przejmować się początkowym zastojem i słabszym kwitnieniem. U kwiatów to normalne, bo najpierw chcą rozbudować korzenie, których zadaniem jest utrzymanie tego, co ma kwitnąć i zdobić.

Usuwanie przekwitających części poprawia estetykę i powoduje, że kwiaty balkonowe chętniej wiążą kolejne pąki kwiatowe.

Pelargonie można przez zimę przechować w chłodnym , ale jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spadnie poniżej pięciu stopni. Takie kwiaty wiosną trzeba zawsze posadzić w nowe podłoże i na cały sezon zaopatrzyć w nawóz, najlepiej w postaci kulek nawozowych. Na przeciętną 50 cm skrzynkę balkonową potrzebne są trzy-cztery sadzonki pelargonii i 40-50 litrowe opakowanie ziemi dedykowanej tym kwiatom, która zawiera zwiększoną startową dawkę nawozu, nawilżacz i glinkę. Przy uprawie roślin o zwiększonych wymaganiach pokarmowych jak np. pelargonie, surfinie, werbeny itp. w podłożach z nawozem długo-działającym dobrze jest dodatkowo, sporadycznie je dokarmiać.

Rośliny ogrodowe

Tradycyjnie ozdobą ogrodów są róże. Zadbane cieszą różnorodnością kształtów, barw i zapachów. Są wymagające dobrze się czują w żyznym, stabilnym podłożu, z glinką wulkaniczną. Wymagają dokarmiania specjalnym nawozem organiczno-mineralnym do róż, który doskonale sprawdza się też w dokarmianiu innych roślin ozdobnych.  Od pewnego czasu w ogrodach królują zdobiąc i zachwycając, różnobarwne hortensje. Dobierając odpowiednie podłoże możemy decydować czy nasze rabaty będą się mienić niebieskimi czy różowymi kwiatami.

Ściółkowanie rabat korą poprawia wygląd ogrodu, ma wielki znaczenie dla roślin, bo zapobiega stratom wody i nadmiernemu nagrzewaniu ziemi. Na ściółkowaniu też skorzystamy, bo chwasty słabiej urosną i będziemy mieć więcej czasu na podziwianie naszego edenu.