Krzewy pięknie kwitnące

30.06.2017

Krzewy pięknie kwitnące do nasadzeń w ogrodach.

Krzewy pięknie kwitnące to dobre rozwiązanie dla osób które mają niewiele czasu na zajmowanie się ogrodem; raz wysadzone mogą rosnąć wiele lat w tym samym miejscu, z reguły nie ma z nimi kłopotów (wyjątek stanowią róże) a ich pielęgnacja zajmuje kilkanaście godzin rocznie w ogrodzie średniej wielkości. Krzewy kwitnące z reguły mają efektowne kwiaty (różaneczniki są wręcz bajkowe!) a krzewy zimozielone stanowią doskonałe zielone tło ogrodu przez cały rok. Bardzo ważne jest rozmieszczenie krzewów w ogrodzie – najpewniejszy efekt daje posadzenie pojedynczego krzewu na tle trawnika.

Najwięcej krzewów kwitnie na wiosnę ale są też krzewy bujnie kwitnące latem i jesienią oraz takie, które ze względu na owoce i ciekawie zabarwione pędy najefektowniej wyglądają późną jesienią i zimą.

Kalendarz kwitnienia krzewów:

Krzewy kwitnące wczesną wiosną: wawrzynek wilczełyko (II-III), leszczyna pospolita (II-III), wierzba iwa (II-III), forsycja (III-IV), dereń jadalny (III), śliwa wiśniowa (III), magnolia gwiaździsta (IV), mahonia (III-IV), aukuba (III-IV).

Krzewy kwitnące w środku wiosnypigwowiec (IV-V), porzeczka krwista (IV-V), migdałowiec (IV-V), magnolia pośrednia (IV-V), złotlin (IV-V), lilaki (V), azalie (V), barwinek (V), tamaryszek (V), jabłoń purpurowa (V), żarnowce i szczodrzeńce (V), laurowiśnia wschodnia (V), różaneczniki (V-VI), kalina (V-VI), berberys (V-początek VI), irga (V-VI), głogi (V-VI), karagana syberyjska (V-pocz.VI), kolkwicja chińska (V-VI), żylistek (V-VI).

Krzewy pięknie kwitnące pod koniec wiosny i na początku lata: krzewuszka cudowna (wajgela) (VI), jaśminowiec (VI), ligustr (VI-VII), pięciorniki (VI-IX).

Krzewy pięknie kwitnące latem: róże (VI-X), hortensje ogrodowe (VI-VII), dziurawiec kielichowaty (VI-VIII), pęcherznica kalinolistna (VI-VIII), kalikarpa(pięknotka) (VII-VIII), budleja Dawida (VII-X), hortensja bukietowa (VII-IX).

Krzewy pięknie kwitnące późnym latem i jesienią: wrzosy (od końca lipca do października z nasileniem na wrzesień), budleja Dawida(VII-X), hortensja drzewiasta (VII-IX), hortensje bukietowe (VIII-X), hibiskusy (VIII-X), róże (VI-X ale czasem kwitną nawet do mrozów).

 

Krzewy pięknie kwitnące zimą:

Oczar wirginijski (Hammamelis mollis)

Typ rośliny : Krzew liściasty zrzucający liście

Wysokość:  Starsze okazy oczaru omszonego mogą osiągąć w naszych warunkach do 3 m wysokości. Są to wolno rosnące krzewy o dość luźnym pokroju.

Ozdoba rośliny:  Żółte kwiaty o wąskich, wstęgowatych płatkach, delikatnie pachnące. Płatki zwinięte są w pąku jak pastorały,mogą być gładkie lub pomięte. Kwiaty są zebrane po kilka na krótkim trzonku. Pojawiają się na pędach dwuletnich lub starszych. Odmiana „Pallida” ma żółte płatki u nasady brązowo-czerwone. Podobne do leszczyny liście i młode pędy oczaru oszonego pokryte są gęstym i miękkim kutnerem, powodując lekko szare zabarwienie krzewu. Pora kwitnienia: Oczary omszone kwitną o nietypowej porze: kwiaty pojawiają się od stycznia do marca. Mogą rozwijać się pod śniegiem.

 

Wawrzynek wilczełyko ( Daphne mazereum)

Typ rośliny : Krzew liściasty zrzucający liście

Wysokość: Niski krzew o wzniesionym pokroju, dorasta do 50- 100 cm.

Ozdoba rośliny: Różowe lub białe kwiaty gęsto osadzone na zeszłorocznych pędach, silnie ale przyjemnie pachnące (zapach intensywnie słodki). W czerwcu-lipcu tworzy kuliste, mięsiste owoce jaskrawo czerwone lub złocisto białe silnie trujące. Owoce dość szybko opadają. Pędy proste i elastyczne – jeżeli krzew rośnie bardziej zacienionym miejscu tworzy zwykle kilka dłuższych gałązek wyciągających się ku słońcu. Liście podłużne, jajowate lub lancetowate, skupione na końcach gałęzi. Pora kwitnienia: Kwitnie bardzo wcześnie; na przełomie lutego i marca.

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)

Uprawa:  Roślina dość trudna w uprawie ze względu na wymagania. Dodatkowo jest trująca co powinni uwzględnić właściciele ogrodów , w których przebywają dzieci. Krzew nie wymaga cięcia, sadzi się wyłącznie jesienią. Po posadzeniu podlewać niewielka ilością wody. Przy przesadzaniu należy uważać aby nie uszkodzić korzeni czego roślina ta nie lubi. Jest za to odporny na mrozy a jego gałązki nie łamią się pod naporem śniegu. Od czasu do czasu warto zasilić wawrzynki kompostem. Rozmnażanie przez wysiew nasion – zadanie raczej dla profesjonalnych ogrodników. Gleba: Dobrze rośnie tylko w glebie próchniczej, wapiennej lub o odczynie neutralnym, lekko wilgotnej. Stanowisko: Roślina powinna rosnąć w lekkim półcieniu lub nawet w miejscach zacienionych.

Magnolia gwiaździsta ( Magnolia stellata)

Typ rośliny : Krzew liściasty zrzucający liście

Wysokość: Krzew osiąga do 3m wysokości – przeciętnie około 2m.

Ozdoba rośliny: Okazałe, szeroko otwarte i prawie płaskie kwiaty. Maja średnicę od 6-10 cm i składają się z licznych płatków. Kolor kwiatów najczęściej biały ale są też odmiany o kwiatach różowych lub purpurowo-czerwonych. Kwitnie bardzo obficie w stanie bezlistnym. Kwitnące magnolie wydzielają miły, silny zapach. Ozdobą magnolii są także błyszczące, skórzaste, wąskie liście. Korona krzewu magnolii gwiaździstej jest, regularna, dość zwarta i zaokrąglona. Pora kwitnienia: Magnolia gwiaździsta kwitnie najwcześniej ze wszystkich magnolii – zwykle na początku kwietnia.

Mahonia pospolita ( Mahonia aquifolium)

Typ rośliny : Krzew liściasty zimozielony

Wysokość: Niewysoki krzew, osiąga 1-1,5 m.

Ozdoba rośliny: Zimozielone, ozdobne, twarde liście, kolczasto ząbkowane na brzegu, skórzaste i błyszczące. Liście mają ciemnozielony kolor, zimą przebarwiają się czerwonobrunatny i stąd tez wzięła się nazwa rośliny. Wiosną na końcach zeszłorocznych pędów rozwijają się cytrynowożółte lub złotożółte kwiatostany zebrane w grona. Są dość dekoracyjne. Po przekwitnięciu w miejsce kwiatów pojawiają się ciemnogranatowe, pokryte woskowym nalotem, owoce przypominające czarne jagody. Nie są trujące.

Mahonia pospolita ( Mahonia aquifolium)

Pora kwitnienia: Przełom kwietnia i maja.

Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie ze względu na niewielkie wymagania klimatyczne i glebowe. Na mrozy całkowicie wytrzymała, słońca też potrzebuje niewiele. Odporna na zanieczyszczenie powietrza. Do zabiegów pielęgnacyjnych przy mahonii powinno się używać rękawic bo liście mogą pokłuć. Jeżeli na liściach pojawią się czerwonobrunatne plamy będące objawem choroby, to najprościej krzew nisko przyciąć. Mahonia jest łatwa w rozmnażaniu – często sama wytwarza odrosty. Można też bez trudu rozmnożyć ją z nasion. W sierpniu zbieramy owoce, zalewamy je wodą a gdy zmiękną rozgniatamy wydobywamy nasiona, które przemywamy woda. Najlepiej wysiać nasiona od razu. Krzewy mahonii nie wymagają cięcia ale można co jakiś czas przeprowadzić cięcia pielęgnacyje: usunąć uszkodzone i zeschnięte pędy i nieco uformować krzewy. Oczywiście cięcie przeprowadza się po przekwitnięciu. Gleba: Dobrze rośnie w każdej przeciętnej glebie ale najlepsza jest dla mahonii gleba żyzna i lekko wilgotna. Stanowisko: Najlepsze jest miejsce osłonięte i ocienione.