Żurawki doskonałe rośliny na obwódki i jako kolorowe uzupełnienie rabat.

24.07.2017

Żurawki ogrodowe (Heuchera hybrida) mają niezwykle dekoracyjne liście. Żurawka to roślina o krótkich silnie ulistnionych pędach tworzących niską, zwartą kępę. Ich liście mają piękny bordowy kolor. Z wierzchołków pędów wyrastają wiechowate kwiatostany, osadzone na długich ok. 40 cm łodygach. 

Żurawki kwitną od maja do sierpnia. Pojedyncze drobne kwiaty mają barwę od białej do czerwonej, znajdują się na szczycie bezlistnej łodygi kwiatowej. Kwiaty w zależności od gatunku zebrane są w grona lub luźne wiechy.

Żurawki polecane są na rabaty, obwódki, skalniaki oraz tworzą ciekawe zwarte kompozycje z innymi niskimi roślinami.

Rodzaj Heuchera obejmuje około 55 gatunków, pochodzących z gór i lasów Ameryki Północnej i Środkowej. Większość to rośliny zimozielone. Wśród gatunków zaskakująca jest różnorodność.

Istnieje wiele odmian tej rośliny różniących się wysokością, a przede wszystkim kolorem liści:

  • „Key Lime Pie” – liście jasnozielone;
  • „Green Spice” – liście ciemnozielone;
  • „Strawberry Swirl” – liście zielone ze srebrnymi plamami, o brzegu mocno pofalowanym;
  • „Can Can” – liście purpurowe;
  • „Snow Storm” – liście kremowo-żółte z zielonymi plamami i wąs­kim zielonym brzegiem.

Żurawka dobrze rośnie w półcieniu (im ciemniejsze liście tym roślina potrzebuje mniej światła). Podłoże powinno być przepuszczalne, próchniczne. Najlepiej średnio wilgotne i o odczynie obojętnym.

Żurawki (Heuchera sp.) mimo swoich niepozornych rozmiarów to jedne z ważniejszych ogrodowych bylin o ozdobnych liściach. 

Żurawka potocznie nazywana jest drżączką ze względu na drżenie delikatnych kwiatów przy najmniejszym podmuchu wiatru. Mimo, że kwiatostany są niepozorne nie sposób ich nie zauważyć nawet w wielogatunkowej kompozycji na rabacie kwiatowej.

Żurawki o najbardziej dekoracyjnych liściach należy posadzić na pierwszym planie lub na obwódkach rabat kwiatowych. Z powodzeniem można je włączyć w barwne kompozycje nad brzegiem oczka wodnego, a także na zacienionych skalniakach. Można nimi także sadzić pod krzewami i drzewami, które mają kontrastowe liście. W każdym miejscu w ogrodzie żurawki będą mile widziane. Dobrze prezentują się w grupach po 10 – 15 roślin posadzonych w odstępach, co 30 cm.